Nieuws  ·  16 september 2025

Circulair slopen op Schiphol

Om de bouw van de bagagehal mogelijk te maken, zijn diverse voorbereidende werkzaamheden gestart. In het voorjaar van 2025 zijn we begonnen met het slopen van de door Schiphol genoemde ‘dogleg’: een korte doorgang met een scherpe bocht die de B-pier met de C-pier verbond. Deze doorgang is overbodig geworden, sinds het openen van de nieuwe BC-link. Het verwijderen van deze verbinding is volledig circulair gebeurd. Deze circulaire aanpak is mogelijk door een samenwerking tussen Schiphol en GKS Sloopwerken.

In het 'dogleg'-gebied is het volledige object vooraf nauwkeurig in kaart gebracht. Zoveel mogelijk herbruikbare materialen hebben een nieuwe bestemming op Schiphol gekregen. Onderdelen die we konden gebruiken, hebben we ingezet in bouwprojecten op de luchthaven of opgeslagen op de hiervoor bestemde centrale plek zodat dit later gebruikt kan worden.

Maar liefst 90% van de vrijgekomen materialen is hergebruikt of gerecycled. En dat leverde verrassende toepassingen op. Zo werd de oude leren dakbedekking door Roof2Road verwerkt tot asfalt en opnieuw ingezet op een nieuwe taxibaan op Schiphol. Een mooi voorbeeld van recycling . Ook de 1.250 m² metalen plafondrasters kregen direct een tweede leven als onderdeel van de C-pier. Andere onderdelen, zoals kunstwerken, BHV-kasten, prullenbakken en aanrijdbeveiliging, zijn inmiddels terug te vinden in de nieuwe BC-Link.

Veilig en verantwoord demonteren

Een groot deel van het demonteren, gebeurt handmatig. Om die reden is er bij de demontage extra aandacht besteed aan veiligheid en werken met fysieke belasting.

Officiële certificering

Het project is aangemeld bij de brancheorganisatie Stichting Veilig en Milieukundig Slopen (SVMS). Deze organisatie geeft officiële certificaten aan circulaire sloopprojecten. Voor de start controleerde SVMS, samen met GKS, of het project aan alle eisen voldeed.

De hele afvoer en registratie van de afkomende materialen is gecontroleerd door Normec (de certificerende instelling) en is akkoord bevonden waarmee we officieel het project hebben afgerond en laten certificeren als een Circulair Sloopobject.

Lessen voor de toekomst

De ervaring uit dit project laat zien dat circulair demonteren binnen Schiphol haalbaar is en het bijdraagt aan de duurzaamheidsambities. De aanpak in het dogleg-gebied biedt waardevolle inzichten voor toekomstige projecten, waarin duurzaamheid een belangrijk uitgangspunt is. De voorbereidende werkzaamheden om de bouw van de bagagekelder mogelijk te maken, worden volgens planning, eind dit jaar afgerond.

Bekijk ook de timelapse van het proces